لوله بازکنی,تخلیه چاه,لوله بازکنی تهران,تخلیه چاه تهران,رفع گرفتگی توالت فرنگی,حفره چاه,رفع بد بوی بد فاضلاب,رسوب گیری

قفل کردن کامپیوتر توسط یک میانبر

410

قفل کردن کامپیوتر توسط یک میانبر

شاید تا به حال به فکر یافتن راهی بوده اید که کامپیوتر خود را راحت تر از آنچه متداول است در حالت Lock قرار دهید. این کار بسیار ساده است و با طی کردن مراحل زیر شما میتوانید یک Icon به صفحه نمایش یا Quick Launch اضافه کنید که با یک ضربه ماوس بر روی آن سیستم شما در حالت Lock قرار می گیرد. ۱) بر روی صفحه نمایش خود Right Click کنید و از Shortcut، New را انتخاب کنید

۲) در پنجرهای که ظاهر شده در قسمت Type the location of the item فرمان زیر را بنویسید:

user۳۲.dll,LockWorkStation rundll۳۲.exe

۳) Next را بزنید و نام Shortcut را وارد کنید و کلید Finish را بزنید.

جهت راحتی بیشتر پیشنهاد می توانید میانبر (Shortcut) ایجاد شده را با ماوس به یک قسمت از فضای خالی Quick Launch بکشید تا از این پس در هنگام نیاز با زدن یک کلید دستگاه شما در حالت Lock قرار گیرد.
سرعت کامپیوتر :

می دانید یک Wallpaper حجیم و رنگارنگ چه حجم بالایی از RAM شما را اشغال می کند در حالی که وجود آن هیچ ضرورتی برای کار شما ندارد . اگر رایانه ی کندی دارید بهتر است از خیر Wallpaper بگذرید و آن را غیر فعال کنید . وجود محافظ صفحه ی نمایش ( Screen saver ) نیز از منابع سیستم می کاهد . اگر ضرورتی برای وجود آننیست قید این یکی را هم بزنید . اگر در محل کار خود می خواهید هنگام ترک سیستم محافظ صفحه ی نمایش را با کلمه ی عبور ( Password ) آن فعال کنید ، تا از لحاظ امنیتی لطمه ای به سیستم شما وارد نشود . بهتر است یک میانبر ( Shortcut ) برای آن بسازید و تنها در مواردی که مجبور هستید از طریق آن Screen saverرا فعال کنید . برای ساختن Shortcut محافظ صفحه ی نمایش کافی است روی Desktopکلیک سمت راست کنید . از منوی باز شده NEW و سپس Shortcut را برگزینید . دکمه ی Browse را فشار دهید . با انتخاب ALL File در قسمت File of type کلیه ی فایل ها را نمایش دهید آنگاه از دایرکتوری Windows system یکی از فایل های محافظ صفحه ی نمایش که پسوند دارند مثلاً ScrD flower Box . Scr را انتخاب کنید . کلید Next و سپس Finish را بزنید . برخی افکت های ( Effects ) ویندوز سرعت رایانه را کاهش می دهند .

روی Desktop کلیک راست کنید و Properties را برگزینید . پوشه ی Effect را انتخاب و گزینه های قسمت Visual effects را غیر فعال کنید در پوشه ی Web از همین پنجره نیز گزینه View my Active Desktop as a Web Page را غیر فعال کنید دکمه ی Apply را برای ثبت تغییرات فراموش نکنید هر چه رزولوشن صفحه ی نمایش شما کمتر باشد سرعت آن بیشتر است . روزولوشن را می توانید از طریق پوشه ی Setting با همان پنجره Properteis تنظیم کنید عنوان این بخش Scereen area است و با حرکت دادن نوار لغزان آن به سمت چپ ، رزولوشن صفحه ی نمایش پایین می آید رنگ صفحه ی نمایش را نیز بهتر است روی True Colour تنظیم کنید . هر چه تعداد برنامه ها و پنجره های باز شده بیشتر باشد منابع سیستم بیشتر مصرف می شود به محض این که با پنجره ای کار ندارید . آن را ببندید برنامه هایی که هنگام راه اندازی دستگاه اجرا می شوند منابع سیستم بخصوص RAM دستگاه را می بلعند . تا جایی که ممکن است برنامه های کمتری در این قسمت قرار دهید از منوی start گزینه ی Programs را انتخاب کنید و از منوی ظاهر شده Startup را برگزینید . برنامه های موجود در این منو هر بار که سیستم را راه اندازی می کنید اجرا می شوند روی هر کدام که لازم نیست ، کلیک راست و Delete کنید . درضمن می توانید از برنامه ی کاربردی ویندوز به نام system Conifiguration Utility استفاده کنید کافی است دستور Msconifig را در گزینه ی Run از منوی Start اجرا کنید . در شماره ی پیشین کاشف در همین بخش به تفصیل درباره ی آن صحبت کردیم . با ابزارهای ویندوز که حتماً آشنایی دارید ؛ از طریق منوی Start ، گزینه ی Programs و سپس Accessories را انتخاب کنید آنگاه از منوی ظاهر شده system Tools را برگزینید .

در این بخش ابزارهای مختلف ویندوز را مشاهده می کنید که هر کدام از آنها در موارد خاصی کاربرد دارد . به عنوان مثال Disk Defragmenter در برخی موارد واقعاً دیسک سخت شما را نجات می دهد و سرعت سیستم را به طرز مشهودی بالا می برد . این ابزار همان گونه که می دانید ، فایل های تک تک شده ی روی دیسک سخت را می یابد و آنها را کنار هم قرار می دهد یکی از ابزارهای نمایش منابع سیستم که تا حد زیادی ناشناخته مانده Monitor System است . این ابزار به طرز جالبی با کشیدن نمودارهای میله ای و منحنی منابع سیستم شما را در هر لحظه نمایش می دهد اولین بار که به این ابزار مراجعه می کنید تنها یک نمودار به نام Kemel : Processor Usage که میزان استفاده از پردازشگر را نشان می دهد . مشاهده می کنید اما براحتی می توانید نمودارهای دیگری به این صفحه اضافه کنید از منوی Edit گزینه ی Add Items را انتخاب کنید در سمت چپ دسته های مختلف منابع را مشاهده می کنید Memory Manager را از میان آنها برگزینید و از فهرست ظاهر شده در سمت راست physical memory Unused را انتخاب کنید و سپس کلید OK را بزنید مشاهده می کنید که ۲ نمودار دارید ؛ یکی وضعیت پردازشگر و دیگری میزان حافظه ی آزاد شما را نشان می دهد . همین طور که نمودارها را زیر نظر دارید . یک نرم افزار حجیم مثل Adode Photoshop را باز کنید . می بینید که میزان حافظه آزاد سیستم چقدر تقلیل می یابد . بد نیست نرم افزارهایی را که معمولاً استفاده می کنید . امتحان کنید . با این روش مشاهده می کنید که کدامیک RAM بیشتری می گیرند . از طریق این ابزار می توانید از وضعیت سیستم خود در هر لحظه مطلع شوید نکات فوق ممکن ست ابتدایی و پیش پا افتاده به نظر برسند اما کافی است هر کدام از آنها سرعت دستگاه را تنها چند هرتز افزایش دهند آنگاه از تلف کردن وقت شما تا حد زیادی جلوگیری خواهد شد . پس به امتحانش می ارزد .

لوله باز کنی,تخلیه چاه

لوله باز کنی

مفاهیم رمزنگاری به زبان ساده

احتمالا بارها از رمز و رمزنگاری یا کلماتی مانند Encrypt یا Decrypt شنیده اید. در این مقاله بدون اینکه وارد مباحث پیچیده امنیت و الگوریتم های رمزنگاری ( Encryption ) شویم ، به زبان ساده با برخی از این مفاهیم آشنا خواهیم شد. هرچه از عمر علم کامپیوتر می گذرد رشد چشم گیرتری در ابعاد مختلف این علم دیده می شود. اما چه بخواهبم و چه نخواهیم باید قبول کرد که استفاده مخرب از آن نیز رشد بسیاری داشته است و روزانه حملات بسیاری به اطلاعات و شبکه های کامپیوتری می شود. این در حالی است که مدت هاست کارشناسان همراه با شاخه های متنوع علم کامپیوتر به بحث امنیت و رمزگذاری پرداخته و در این راستا پیشرفت هایی نیز حاصل شده است. علم رمزنگاری و Cryptography یکی از رشته هایی است که انسان از سال های بسیار دور به آن توجه داشته است. در ادامه ، با این علم بصورت جزئی تر آشنا می شوید.
تاریخچه رمزنگاری یا Cryptography

Cryptography یا رمزنگاری جزو پایه ای ترین علوم در کار کامپیوتر محسوب می شود زیرا هر جا احتیاج به انتقال ( و یا بایگانی ) اطلاعاتی است که ارزشمند هستند این بحث مطرح می شود، که آیا این اطلاعات را می توان دور از دسترس دیگران نگاه داشت یا نه؟ ( در اینجا بحث کانال ایده آل مطرح می شود. برای روشن شدن موضوع ، در شکل زیر فرض کنید که S می خواهد پیغام خود را به R بفرستد به گونه ای که A متوجه نشود.)

احتمالا بارها از رمز و رمزنگاری یا کلماتی مانند Encrypt یا Decrypt شنیده اید. در این مقاله بدون اینکه وارد مباحث پیچیده امنیت و الگوریتم های رمزنگاری ( Encryption ) شویم ، به زبان ساده با برخی از این مفاهیم آشنا خواهیم شد. هرچه از عمر علم کامپیوتر می گذرد رشد چشم گیرتری در ابعاد مختلف این علم دیده می شود. اما چه بخواهبم و چه نخواهیم باید قبول کرد که استفاده مخرب از آن نیز رشد بسیاری داشته است و روزانه حملات بسیاری به اطلاعات و شبکه های کامپیوتری می شود. این در حالی است که مدت هاست کارشناسان همراه با شاخه های متنوع علم کامپیوتر به بحث امنیت و رمزگذاری پرداخته و در این راستا پیشرفت هایی نیز حاصل شده است. علم رمزنگاری و Cryptography یکی از رشته هایی است که انسان از سال های بسیار دور به آن توجه داشته است. در ادامه ، با این علم بصورت جزئی تر آشنا می شوید. Cryptography یا رمزنگاری جزو پایه ای ترین علوم در کار کامپیوتر محسوب می شود زیرا هر جا احتیاج به انتقال ( و یا بایگانی ) اطلاعاتی است که ارزشمند هستند این بحث مطرح می شود، که آیا این اطلاعات را می توان دور از دسترس دیگران نگاه داشت یا نه؟

مشخص است که این علم چه کاربرد وسیعی در کاربردهای نظامی خواهد داشت و از عوامل اصلی پدید آمدن این علم همین کاربردهای نظامی بوده است. از زمینه های دیگر کاربرد این علم می توان به مسایل دیپلماتیک بین کشورها و یا احزاب مختلف و یا … اشاره کرد.

Cryptography از یک لغت یونانی گرفته شده است که به معنای نوشتن به صورت پنهانی است. این علم تاریخچه مفصلی دارد که ذکر برخی از موارد تاریخی آن خالی از لطف نیست .

جولیوس سزار در مصر از یک سیستم رمزنگاری استفاده می کرده که هنوز هم به نام او یعنی Caesar’sCipher شناخته می شود. در این روش به این صورت عمل می شده است که حروف الفبا را به صورت دورانی ۳ تا شیفت می دادند. برای مثال الف به ت تبدیل می شود ( اگر به آخر الفبا رسیدیم دوباره از اولین حرف الفبا شروع می کنیم.) مثلا فرض کنید بخواهیم جمله ی اول را رمز کنیم:

pick up supplies at location x

که به این صورت در می آید:

slfn xt vxttolhv dw orfdwlrq a

همان طور که مشاهده می شود جمله دوم برای انسان در حالت عادی قابل درک نیست هر چند این روش خیلی ساده و ابتدایی است ولی مثال جالبی از کاربرد این علم در چند صد سال پیش است.

یا در طول جنگ جهانی دوم آمریکایی ها برای آنکه از شکسته شدن رمزهایشان توسط ژاپنی ها جلوگیری کنند مجبور به استفاده از Navajo شدند.

Navajo یک زبان محلی مربوط به بومیان هندی که در شمال New Mexico سکونت داشتند، می باشد و تعداد زیادی از افرادی که به این زبان صحبت می کردند و در جنگ به آمریکایی ها کمک کردند نشان های عالی نظامی گرفتند.

یکی از زیر شاخه های Cryptography علمی، به نام Steganography است که به معنای پنهان کردن اطلاعات در یک عکس یا یک موسیقی و … است.

از سابقه تاریخی این علم ، به نوشتن اطلاعات توسط آب لیمو یا آب پرتقال روی کاغذ که توسط حرارت آشکار می شود می توان اشاره کرد که سابقه چند هزار ساله دارد.

از دیگر موارد تاریخی می توان به این موضوع اشاره کرد که یونانی ها برای فرستادن پیام های بسیار دور که باید مخفی می ماند به این صورت عمل می کردند که فردی را که قرار بود با اسب پیغام را ببرد کچل می کردند و پیغام را با جوهر روی سر او می نوشتند و او را راهی می کردند تا این فرد به مقصد برسد وی در حدود ۶ ماه تا یک سال در راه بود و در چند ۱۰ روز اول موی او رشد می کرد و به مقصد که می رسید موی او را دوباره می تراشیدند!
برخی اصطلاحات

در لیست زیر باتوجه به ارتباط مستقیم علم رمزنگاری یا همان Cryptography به برخی از اصطلاحات که در بحث امنیت شبکه و کامپیوتر وجود دارند اشاره شده است، که تنها تعدادی از آنها در ادامه مقاله بررسی می شوند.
Encryption:

در علم cryptography به پنهان سازی اطلاعات گفته می شود.
Decryption :

معکوس encryption است و در crypto به آشکار سازی اطلاعات پنهان شده گفته می شود.
Plain text :

به متنی گفته می شود که معنای آن بدون تغییر خاصی قابل درک است.
Cipher :

به روشی برای تبدیل plain text به متنی که معنای آن پنهان باشد cipher گفته می شود.
Cryptanalysis :

به هنر شکستن متون cipher شده گفته می شود.
Intruder :

در لغت به معنای مزاحم است ولی در اینجا به معنای کسی است که یک کپی از cipher text دارد و تمایل به شکستن رمز دارد. منظور از شکستن رمز یعنی decrypt کردن آن متن که خود دو نوع است activeintruder که می تواند اطلاعات را روی خط عوض کند و تغییر دهد و passive intruder که فقط می تواند اطلاعات روی خط را داشته باشد و قابلیت تغییر آنها را ندارد.
Protocol :

به روش و یا قرار دادی که بین دو یا چند نفر برای تبادل اطلاعات گذاشته می شود گفته می شود.
Intrusion Points :

نقاطی که یک نفوذگر بتواند به اطلاعات با ارزش دست پیدا کند.
Internal Access Point :

به سیستم هایی گویند که در اتاق یا در شبکه داخلی مستقرند و هیچ امنیتی ( LocalSecurity ) روی آنها تنظیم نشده باشد و احتمال حمله به آنها وجود دارد.
External Access Point :

تجهیزاتی که ما را به شبکه خارجی مانند اینترنت متصل می کنند یا Applicationهایی که از طریق اینترنت کار می کنند و احتمال حمله به آنها وجود دارد.
Attack :

هر چیزی که مکانیزم امنیت سیستم شما را دور زده و باعث تخریب گردد را حمله یا Attack گویند.

از انواع حمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ DoS

ـ DDoS

ـ Spoofing ( مانند MAC Spoofing ، IP Spoofing و Web Spoofing )

ـ Man in the Middle

ـ Password Guessing
Key :

به اطلاعاتی گفته می شود که با استفاده از آن بتوان cipher text (متنی که cipher شده) را به plain text تبدیل کرد.( یا برعکس ) به عبارت ساده یک متن رمز شده توسط یک Key با الگوریتم مناسب ، به متن ساده تبدیل می شود.
بحث هش ( Hash Algorithm )

روش Hash یک روش یکطرفه ( One Way Function ) است که برای مطمئن بودن از عدم تغییر data استفاده می شود. (حفظ تمامیت یا Integrity) در این روش از فایل یک واحدی از دیتا ایجاد می کند که فایل هش ( Hash File ) نام دارد و حجم کوچکی دارد (در حد چند ۱۰ بایت) و در صورتیکه فایل تغییر کند Hash آن نیز تغییر می کند. در این روش هم در مبدا و هم در مقصد ، از فایلی که قرار است منتقل شود Hash گرفته می شود که باید Hash مبدا و مقصد با هم برابر باشد. اگر در طول مسیر انتقال فایل به هر دلیلی فایل تغییر کند Hash مبدا و مقصد یکی نخواهد شد. الگوریتم Hash خود روش های گوناگونی دارد که عبارتند از:
روش MD۴
روش MD۵
روش SHA A

انواع keyهایی که در Encryption استفاده می شوند:.

دو مدل و الگوریتم برای کلید وجود دارد:

ـ الگوریتم متقارن یا Symmetric Algorithm

ـ الگوریتم نامتقارن یا AsymmetricAlgorithm
الگوریتم متقارن (Symmetric Algorithm )

در روش Symmetric Key Cryptography یک کلید برای encrypt و decrypt کردن Cipher Text وجود دارد که به آن کلید معمولا secret key گفته می شود به همین دلیل symmetric ( متقارن ) نامیده می شود.

متن یا فایلی که با یک کلید و الگوریتم در مبدا ، رمز (encrypt) می شود با همان کلید و همان الگوریتم در مقصد باز می شود. به عبارت دیگر دری که قفل شد فقط با همان کلید باز می شود.

در این روش کلید باید بین فرستنده و گیرنده secret نگاه داشته شود زیرا که با داشتن کلید به راحتی می توان Cipher Text را Decrypt کرد.

الگوریتم های این روش عبارتند از:

ـ DES

ـ ۳DES

ـ AES

ـ IDEA

ـ Blow Fish

ـ RC۴

این روش معمولا از روش نامتقارن کم هزینه تر است و سریع تر انجام می شود و معمولا کلیدها خیلی بزرگ هستند و الگوریتم های آن چند هزار سال است که در حال بهبودند و به خوبی شناخته شده هستند. مساله اصلی در این نوع cryptography آن است که چگونه کلیدی را برای ارتباط به طرف مقابل یعنی مقصد اعلام کرد (چون خط انتقال ممکن است secure نباشد).

یکی از ساده ترین الگوریتم هایی که در روش متقارن استفاده می شود XOR کردن معمولی Plain Text با کلید مورد نظر است که اگر دوباره Cipher Text را با کلید مورد نظر XOR کنیم PlainText به دست می آید و این به دلیل خواص XOR است.

جالب است بدانید که نسخه های اولیه Yahoo Messenger برای ذخیره کردن Password ها روی ماشین ، آن را با User Name شما XOR کرده و در registry قرار می داد.
الگوریتم نامتقارن (Asymmetric Algorithm )

در روش نامتقارن ، از دو کلید، یکی برای Encrypt کردن و دیگری برای Decrypt کردن استفاده می شود. این دو کلید، Public Key و Private Key نام دارند.

از پیدایش روش نامتقارن عمر زیادی نمی گذرد. یکی از زیر شاخه های اصلی این نوع رمزنگاریPublic Key Cryptography است که امروزه کاربرد وسیعی یافته است که در سال ۱۹۷۶ توسط Whitfield Diffie و Martin Hellman به عنوان روشیی برای تبادل کلید روی خط غیر secure برای Symmetric Key Cryptography مطرح شد (به عنوان مثال الگوریتم DH.).

در الگوریتم DH ، یک جفت کلید به نام های Public Key و Private Key وجود دارند و پیغامی که توسط Public Key رمز شود تنها توسط Privet Key قابل Decrypt کردن است. بنابراین اگر شما Public Key مرا داشته باشید و پیغامی را توسط آن رمز کنید و برای من بفرستید می توانید اطمینان داشته باشید که فقط من می توانم این اطلاعات را Decrypt کنم. این مطلب از یک جهت دیگر نیز جالب است و آن این است که اگر شما بتوانید یک پیغام را با Public Key مربوط به من Decrypt کنید می توانید اطمینان داشته باشید که این پیغام با Private Key من Encrypt شده است. زیرا فرض بر آن است که هیچ کسی نمی تواند Private Key من را داشته باشد. (و این روش باعث می شود که عدم انکار پذیری ایجاد شود یعنی من نتوانم منکر فرستادن این پیغام شوم.)

ولی Public Key من را ممکن است هر کسی داشته باشد. بنا براین اگر من بخواهم پیغامی را به شما بفرستم از Public Key شما استفاده می کنم. معمولا الگوریتم های مربوط به کلید نامتقارن کندتر هستند ولی در عوض اطمینان بیشتری را برای ما از جهت secure ماندن اطلاعات فراهم می کنند.

برخی الگوریتم های روش نامتقارن عبارتند از:
Elliptic Curve Cryptography
RSA
BlindSignatures
Diffie Hellman ( الگوریتم DH )
Elgamal Discrete logCryptosystem
Zero knowledge Proofs

حال می توان از یک روش ترکیبی که توضیح داده شد استفاده کنیم یعنی آنکه ما از یک روش symmetric keycryptography برای تبادل اطلاعات استفاده کنیم ولی کلید را به وسیله ی روش asymmetric key cryptography روی خط منتقل کنیم تا سرعت کار نیز مناسب تر باشد.

مثال کاربردی از این بحث ، می توان به (SSL ( Secure Socket Layer اشاره کرد ( احتمالا در Browser Internet ها به آن توجه کرده اید) که در سال ۱۹۹۵ توسط Netscape Communications Corp ارایه شد و از الگوریتم های مختلفی مثل RSA و DES و ۳DES برای انتقال اطلاعات محرمانه مثل Password ها یا Credit Card Information ها در اینترنت استفاده می کند ومعمولا بین client و server برای Authentication استفاده می شود.

Public key Cryptography اولین بار در DOS استفاده شد که الگوریتم آن در سال ۱۹۹۱ توسط Phil Zimmerman ارائه داده و به عنوان (PGP ( Pretty Good Privacy به کار گرفته شد. در سال ۱۹۹۴ PGP به صورت multiple platform در آمد و در UNIX و Amiga هم به کار رفت.

 

لوله باز کنی,تخلیه چاه

Leave A Reply

Your email address will not be published.